Prekast Nedir?

PREKAST CEPHE (GRC) BETON NEDİR?

Prekast Cephe (GRC) Cam Elyaf Takviyeli Beton Nedir?

Prekast cephe (GRC) elemanlarda, AR(Alkali Resistant)-Cam elyafı , beyaz çimento, silis kumu, su ve diğer beton katkıları kullanılır. Kalıplar mimari projedeki detaylara uygun olarak üretilir. Oluşturulan kalıplarda Spray teknolojisi ile uluslararası standartlara uygun olarak üretilmesi, kürlenmesi yapılır. Üretilmiş prekast (GRC) elemanlarının montaj yerine, uygun araçlarla sevki ve sonrasında montajı yapılır.

Prekastın Avantajları

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama ürünleri proje detaylarına ve montajın uygulanabilirliğine göre her boyutta üretilebiliyor.

Yüksek Rüzgar Dayanımı

Yüksek basınç ve rüzgar hızlarına uygun olarak üretiliyor.

project-01
project-02
project-03

Hafiftir Binaya Yük Getirmez

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama, 1-1,5 cm kalınlıkta üretildiği için oldukça hafiftir. 1 cm kabuk kalınlığı yaklaşık 20kg/m2’dir. NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama Therm ürünleri eşdeğer yalıtım değerindeki ürünler ile kıyaslandığında geleneksek tuğla duvar-sıva sistemlerine göre 4 kat, beton sistemlerine göre 2 kat daha hafif bir üründür.

Depreme Karşı Dayanıklı

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama, 9 şiddetindeki deprem şiddetine dayanıklı olacak şekilde üretiliyor. Ayrıca bu sisteme uygun çelik ankraj sistemleri ile binaya monte ediliyor. NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama sistemi olası bir deprem esnasında ortaya çıkabilecek yüklerin yer değiştirmesi sorununu tolere edecek şekilde tasarlanmış bir ürün.

Yanmaz

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama ürünleri DIN 4102 normuna göre A1 sınıfı yangına en dayanıklı yanmaz bir malzemedir. Aleve maruz kaldığı süre boyunca tutuşmuyor, zehirli gazlar çıkartmıyor. Betonun yangın dayanımının yanı sıra NİVA DİZAYN (GRC) ürünlerinde kullanılan taşyünü sayesinde yangını izole ederek, yangın bariyeri oluşturuyor.

Ses İzolasyonu Sağlar

Prekastın avantajları diğer dış cephe kaplama malzemelerine göre kıyaslandığında; sınırsız yüzey ve dokuda üretilebilmesi, hafif olması, depreme karşı dayanımı, iç mekanda alan kazandırması, yüksek ısı yalıtım değeri, sağlam ve dayanıklı olması, yanmaz ve su geçirmez malzeme olması, ses izolasyonundaki yüksek değerleri, üretim ebatları özgürlüğü, montaj kolaylığı ve yüksek rüzgar dayanımı gibi özellikleriyle kolaylıkla ön plana çıkar.

project-01
project-02
project-03

Sınırsız Yüzey Şeklinde ve Dokusunda Üretilebilir

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama’nın sahip olduğu özellikler sadece dayanıklılıkla sınırlı değil. NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama istenilen desen, doku ve renkte üretilebiliyor. Doğal taş veya ahşap görünümü kazandırmak için pastel tonlarla renklendirilebiliyor. NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama’nın bileşiğine karıştırılabilen reflektif maddeler sayesinde güneş ışığını depolayan cephe elemanları, geceleri bu ışığı yansıtarak yapınıza benzersiz, ışıklı bir görünüm kazandırıyor. Bu özel yüzey sayesinde binanız gün ışığında da ışıltılı bir görünüme sahip oluyor..

İç Mekanda Alan Kazandırıyor

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama panel ürünleri yapıya betonarmenin dışından giydirme cephe mantığı ile monte edildiğinden, iç mekan kullanım alanlarını daraltmıyor. İç Mekanda Alan Kazandırıyor.

Sağlam ve Dayanıklı

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama ürünlerinin bileşiminde, diğer elyaf marka ve türleri karşısında kalitesini kanıtlamış HMK ya da Nippon markalı yüksek alkali dayanıklı cam elyaf kullanılıyor. Kalitesiz cam elyaf, zaman içinde beton içerisindeki alkali elementler ile reaksiyona girerek eriyor, elementler özelliğini yitirerek ciddi güvenlik ve kalite sorunları yaratıyor. NİVA DİZAYN tedarik ve hammadde kullanımında da kaliteden ödün vermiyor.

Su Geçirmez

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama, içerdiği özel polimer kimyasallar sayesinde su geçirimsizdir. GRC betonlar, üretim teknolojisi gereği, % 0,32 – 0,36 oranında su/çimento oranına sahiptir. Bu özellik betonun porozitesinin çok düşük olmasını sağlayarak su geçirgenliğinin düşmesine olanak sağlar. Ayrıca boya uygulaması yapılmayacak, doğal ya da kendinden renkli PREKAST (GRC) beton uygulamalarında isteğe bağlı olarak özel kimyasallarla desteklenerek su itici ve kirlenmelere karşı dayanıklı hale getirilebiliyor. Uygulanan sistemin aralarında kalan derz boşluklarına poliüretan fitil ve poliüretan mastik uygulaması yapılıyor. Bu sayede hava-su akışına engel olunduğu gibi cephe elemanları hareketlerine de esneklik sağlanıyor.

İstenilen Boyutlarda Üretilebilir

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama panellerin 1 cm kalınlığı 30dB’in üzerinde ses yalıtımı sağlıyor. Gerçekleştirilen şartnameye uygun olarak kullanılan taş yünü ve farklı üretim teknikleri ile bu değerler artırılıyor.

Donma ve Çözülme Dayanımı

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama, Donma – çözülme döngüsünün yoğun yaşandığı soğuk iklimlerde bile GRC prekast elemanlar başarıyla uygulanmaktadır. Donma çözünme döngüsünün yıllık ortalama -65 derece olduğu Kanada’nın Toronto kentinde, 30 sene önce uygulanmış olan GRC cephe panelleri günümüzde hala orijinal durumunu korumaktadır.

Montaj Kolaylığı

NİVA DİZAYN Prekast cephe (GRC) kaplama sisteminin, prekastın avantajları arasında en belirgin ifade eden, diğer cephe sistemlerinin montajına göre daha hızlı ve daha kolay uygulanabilmesidir..

Prekast Cephe (GRC) Montaj Detayları Nedir?

Prekast (GRC) elemanlarının birleşim yerlerinde 8-10 mm (±2 mm) derz boşluğu bırakılır, bu derzler sonradan poliüretan esaslı mastik ile doldurulur. Prekast cephe (GRC) elemanlarının projelendirilmesi, şartnamesine uygun olarak üretilmesi, ve montajı ve işin detaylarına göre tamamlanır.